زلزله‌ی ژاپن

ژاپن

 

روز جمعه ۱۱ مارس ۲۰۱۱ زلزله‌ای به بزرگی ۹، ساحل شرقی ژاپن را لرزاند.

 

در این روز صفحه‌ی اقیانوس آرام با سرعت بسیار کمی زیر صفحه‌ای که ژاپن روی آن است سُر خورد. بعد پوسته‌ی زمین ترک بزرگی خورد و کف اقیانوس چند متر بالا آمد. بعد هم صد‌ها کیلومترمکعب آب بالای آن، در اقیانوس به راه افتادند و نزدیک ساحل ژاپن قد افراشتند و هرچیزی را که جلوی راه‌شان بود هل دادند و بردند!

دانشمندان بعد از این زمین‌لرزه انواع محاسبه‌ها و تخمین‌ها را انجام دادند. مجموع انرژی که در این زمین‌لرزه آزاد شده را حدود ۱۰۲۳×۹ ژول تخمین می‌زنند. این انرژی ۶۰۰ میلیون برابر انرژی بمبی است که در هیروشیما منفجر شد! دانشمندان ناسا اعلام کردند که حالا زمین به خاطر تغییر توزیع جرمش سریع‌تر می‌چرخد و به همین خاطر طول شبانه روز چند میلیونیم ثانیه کوتاه‌تر شده است! همین طور گفته شده که محور زمین چند ده سانتی متر تغییر مکان داده و ژاپن چند متر به آمریکا نزدیک شده است. اما هیچ کدام از این تغییرات زیاد هم غیرطبیعی نیست: طول شبانه روز همیشه در حال تغییر است و شرایط جوی و جریان‌های اقیانوسی همواره اثر خود را می‌گذارند.

اما آن‌چه که بیشتر می‌توان به آن فکر کرد این است که با وجود تمام مراقبت‌هایی که انجام شده بود نظیر هشدار قبل از زلزله و سونامی و ساخت ساختمان‌های بسیار مقاوم، آدم‌‌های زیادی کشته شدند. خیلی‌ها خانه‌ها و مزارع خود را در سونامی از دست دادند و قسمتی از خاک ژاپن به مواد رادیواکتیو آلوده شد.

در این پرونده به بهانه‌ی زلزله‌ی ژاپن و همدردی با مردم این کشور که روزهای سختی را می‌گذرانند، کمی به زلزله، سونامی و به طور خاص عواقب آن در ژاپن می‌پردازیم.