کارگاه حراجی

کلمه‌ی حراجی بیشتر ما را به‌یاد فیلم‌های تلویزیونی می‌اندازد که در آن یک‌نفر با یک چکش چوبی، پشت میزی بزرگ ایستاده و این جمله را تکرار می‌کند: "هزار دلار، یک... هزار دلار، دو...هزار دلار، سه.... فروش رفت به ..."
اما حراجی تنها این نیست. شرکت‌های اینترنتی‌ای چون ebay، مناقصه‌هایی که شرکت‌ها برای ارایه‌ی خدمات و کالا برگزار می‌کنند، و ... نمونه‌هایی از حراجی هستند که هر‌روزه در دنیای واقعی رُخ می‌دهند.
در این کارگاه ابتدا دانش‌آموزان در یک حراجی شرکت کردند که سروصدا و هیجان موجود در آن، دست‌کمی از تالارهای بورس نداشت. پس از چانه‌زنی‌های بسیار و پایان‌ یافتن حراجی، به بحث ریاضیات حاکم بر حراجی پرداختند؛ یعنی ابتدا به‌کمک نظریه‌ی بازی‌ها یک حراجی را مدل‌سازی ریاضی کردند و سپس با کمک این مدل ریاضی، استراتژی‌های مناسب برای شرکت در یک حراجی را بررسی کردند.
توضیح درباره‌ی چگونگی این مدل‌سازی کار ساده‌ای نیست، اما در آینده پرونده‌ای با عنوان ریاضیات حراجی روی سایت خواهیم داشت که همه چیز را توضیح می‌دهد. تا آن زمان می‌توانید نظر خود را درباره‌ی کارگاه، در صفحه‌ی نخست همین پرونده وارد کنید. اگر پرسشی درباره‌ی مطالب کارگاه دارید با آدرس info@schoolnet.ir تماس بگیرید.