کاغذ‌و‌تا علیه خط کش و پرگار

اُریگامی یا هنر کاغذ‌و‌تا، یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌های مردم جهان است. معنی لغت ژاپنی اُریگامی، تا کردن کاغذ است و تمام مدل‌ها و شیوه‌های تاکردن را شامل می‌شود. هدف از این کارگاه ساخت هندسه‌ی کاغذوتا و استفاده از آن بود. بیشتر ما به‌طور سنتی تا بحث هندسه پیش می‌آید به یاد بحث درباره‌ی دستگاه اصل موضوعی می‌افتیم. در این کارگاه، ابتدا دانش‌آموزان با تا زدن تکه‌های کاغذ، به حل مساله‌هایی ساده پرداختند. در ادامه از آن‌ها خواسته شد تا امکانات روش کاغذوتا را مشخص کنند. برای این‌کار، نیاز بود تا به‌طور دقیق یک دستگاه اصل‌موضوع برای روش کاغذوتا بیابند: سپس به دنبال تعریف نشده‌ها، اصول و روش‌کار مجاز گشتند و با بررسی شرایط لازم برای انتخاب دستگاه اصل موضوع، به یک توافق عمومی رسیدند. در ادامه با کمک دستگاه بدست‌آمده به حل مساله‌های پیچیده‌تر و نیز طرح مسایل جدید پرداختند. مسایلی در این کارگاه مطرح شد که تصمیم درباره‌ی ممکن یا ناممکن بودن حل آن چندان هم آسان نبود. در میان کار، گاه لازم می‌شد تا اصول جدید را با اصول هندسه ی اقلیدسی مقایسه کنند.
نکته‌ی جالب کارگاه این بود که حل مسایل بسیار عملی (یعنی همراه با تا زدن کاغذها) به‌نظر می‌رسد، اما همین‌که مسایل کمی پیچیده‌تر می‌شد، دیگر برای تصمیم‌گیری درباره‌ی ممکن یا ناممکن بودن حل مساله هم، نیاز به ریاضیات دیده می‌شد.
پرونده‌های «تثلیث‌گری در جزیره» و «اریگامی» توضیحاتی بیشتری درباره‌ی مطالب این کارگاه می‌دهند و منابعی برای مطالعه‌ی بیشتر معرفی می‌کند. شما می‌توانید نظر خود را درباره‌ی کارگاه، در صفحه‌ی نخست همین پرونده وارد کنید. اگر هم پرسشی درباره‌ی مطالب کارگاه دارید با آدرس info@schoolnet.ir تماس بگیرید.