بازی‌های منصفانه

بازی شطرنج يکی از مشهورترين بازی‌های فکری‌ست که در آن دو نفر ‌روی يک صفحه‌ی بازی با چند مهره و بر مبنای قوانين از پيش تعیین شده‌ای بازی می‌کنند. با مشاهده‌ی بازی شطرنج شايد اين پرسش در ذهن ما ايجاد شود که آیا می‌توان از همان ابتدا روشی را در پیش گرفت که با حتما منجر به بُرد شود؟ توجه کنید که ما از پیش، نمی‌دانیم حریف‌مان در نوبت خودش چه بازی‌ای انجام می‌دهد.
اين سوال درمورد بسیاری از بازی‌های مشابه، رياضی‌دانان را براين داشته‌است که به‌طور جدی به بررسی روش‌های بُرد در بازی‌های گوناگون بپردازند. حاصل این تلاش، شاخه‌ای از ریاضیات به‌نام نظريه‌ی بازی‌ها ‌است.
در این کارگاه دانش‌آموزان در گروه‌های کوچک به انجام بازی‌های منصفانه پرداختند و در هر بازی، مانند یک مساله یا معما، به دنبال ایده‌ای برای برد گشتند. در خلال انجام این بازی‌ها با مفاهیمی همچون استراتژی بُرد و موقعيت بُرد آشنا شدند.
به‌زودی، پرونده‌ای درباره‌ی بازی‌های منصفانه روی سایت قرار خواهد گرفت که توضیحاتی بیشتر درباره‌ی مطالب این کارگاه می‌دهد و منابعی برای مطالعه‌ی بیشتر معرفی می‌کند. ممکن است همزمان با آماده‌شدن پرونده‌ی بازی‌های منصفانه، مسابقه‌ای نیز برای حل بازی‌های منصفانه و ارایه‌ی استراتژی برد، روی سایت برگزار شود. تا آن زمان می‌توانید نظر خود را درباره‌ی کارگاه، در صفحه‌ی نخست همین پرونده وارد کنید. اگر هم پرسشی درباره‌ی مطالب کارگاه دارید با آدرس info@schoolnet.ir تماس بگیرید.