دهه‏‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی

دهه‌‎ی ۱۹۷۰ میلادی

Cray-1

Cray-1

نظریه‌ی پایگاه داده‌ها دراین دوره پیشرفت بسیاری کرد. یکی از افراد بسیار موثر در این زمینه ادگارکاد بود. او به همین دلیل در سال ۱۹۸۱ جایزه‌ی تورینگ -مهم‌‏ترین جایزه‌ی علوم کامپیوتر- را دریافت کرد. یکی از تاثیر گذارترین سیستم عامل‏‌ها به اسم Unix توسط کن تامسن و دنیس ریچی ایجاد شد. ریچی به همراه برایان کرنیگان زبان برنامه نویسی‏ C را اختراع کردند. اختراع زبان‏ برنامه نویسی پاسکال توسط نیکلاس ویرث و چند زبان برنامه نویسی دیگر نیز در همین دهه اتفاق افتاد. دهه‏‌ی هفتاد همچنین شاهد ساخت ابر کامپیوتر‏ها بود. سمور کری ،Cray-1 را طراحی کرد، که می‏‌توانست ۱۶۰ میلیون عملیات را در یک ثانیه انجام دهد.

اواخر این ده‏ دنیا شاهد ظهور اولین کامپیوتر‏های شخصی بود. شرکت Apple اولین کامپیوتر شخصی خود را که به تولید انبوه رسید معرفی کرد.
علاوه بر پیشرفت‌‏های بالا، الگوریتم‏‌ها و پیچیدگی محاسبه نیز در این دهه پیشرفت‌‏های گسترده‌‏ای کرد. به عنوان نمونه ریچارد کارپ نشان داد که بسیاری از مسایل ترکیبیاتی NP -تمام هستند.

Osborne I

Osborne I

دهه‌‎ی ۱۹۸۰ میلادی

در سال ۱۹۸۱ اولین کامپیوتر قابل حمل به نام Osborne I وارد بازار شد.
طراحی سیستم عامل DOS برای کامپیوتر‏های PC شرکت IBM.
اولین ویروس کامپیوتر که خارج از آزمایشگاه‏‌ها و بیش از یک کامپیوتر را آلوده کرد Cloner Elk نوشته شد. این ویروس به وسیله‌ی فلاپی دیسک منتقل می‌‏شد و روی سیستم عامل داس عمل می‏‌کرد.
در سال ۱۹۸۷، بنیاد ملی علوم آمریکا NSFnet را راه‏‌اندازی کرد که می‌‏توان آن را پایه‌ی اینترنت دانست.