strict warning: Only variables should be passed by reference in /var/www/sites/schoolnet/www/modules/book/book.module on line 559.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به شاخه‌ای از علوم کامپیوتر گفته می‌شود که به طراحی و ساخت «هوشمندی» برای ماشین‌ها می‌پردازد. متخصصین به ماشینی هوشمند می‌گویند که محیط اطراف خویش را «درک» می‌کند و عملی را انجام می‌دهد که شانس «موفقیت» را در آن محیط بیشینه می‌نماید. فلسفه شکل‌گیری این شاخه از علوم کامپیوتر این ادعا است که ویژگی اصلی انسان‌ها یعنی هوش را می‌توان آن‌چنان دقیق توصیف کرد که به شبیه‌سازی آن در ماشین‌ها پرداخت. به این ترتیب بحث‌های زیادی در مورد نحوه‌ی عملکرد مغز، ماهیت آن و همچنین چگونگی شبیه‌سازی این رفتار مطرح می‌شود که موضوع‌های اصلی این دانش است. به نظر اکثر کارشناسان، هوش مصنوعی هم‌چنان در ابتدای راه خود به سر می‌برد و تحقیقاتی که در این رشته انجام می‌گیرد بسیار خاص بوده و در تعداد زیادی زیررشته انجام می‌گیرد. این زیررشته‌ها معمولا برای حل مسائلی خاص طراحی شده‌است که تلفیق آن‌ها با یکدیگر بسیار مشکل است. به این ترتیب طراحی سیستم هوشمندی جامع و کامل نه‌تنها ممکن نیست بلکه از اهداف بلند مدت این علم شناخته می‌شود. این زیر رشته‌ها بسیار زیاد بوده که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها عبارتند از:
- یادگیری: که به طراحی ماشینی که در طول زمان و توسط یک معلم و یا به صورت خودکار عملکرد خود را بهبود دهد، می‌پردازد.
- پردازش زبان طبیعی: که به ماشین‌ها توانایی فهم زبان طبیعی انسان‌ها می‌دهد.
- برنامه‌ریزی: در این قسمت ماشین‌ها برای رسیدن به هدفی خاص برنامه‌ریزی می‌کنند. این برنامه‌ریزی معمولا مبتنی بر دانش سیستم از محیط و با آینده‌نگری صورت می‌گیرد.
- نمایش دانش: بسیاری از مسائلی که باید توسط ماشین‌ها حل بشود نیازمند دانش گسترده‌ای است. این دانش و اطلاعات باید به نحوی توصیف گردند که توسط ماشین قابل فهم و استفاده باشد.
- ...